Apelsinmorotskaka i långpanna

En härlig morotskaka med choklad och apelsin. Lätt att baka till många i långpannan!

Du behöver

Receptet är för 12-14 personer.

Morotskaka

  • 200 smör
  • 200 g farinsocker (3 1/2 dl)
  • 4 ägg
  • 480 g vetemjöl (8 dl)
  • 2 msk malen kanel
  • 1 msk kardemumma
  • 2 tsk bakpulver
  • 1 tsk bikarbonat
  • 1 tsk salt
  • 2 dl apelsinmarmelad
  • 150 g mörk choklad
  • 500 g rivna morötter (ca 8 dl)
  • (Morot till dekor)

Glasyr

  • 400 g färskost, typ philadelphiaost
  • 4 msk citronjuice
  • 2 dl florsocker
  • 1 msk finrivet citronskal
  • 2 tsk vaniljsocker

Gör så här:

Tag fram smöret i god tid så det hinner bli mjukt. Eller hyvla med osthyvel så mjuknar det fort.

Smörj och spröa en långpanna. Värm ugnen till 200 grader.

Blanda samman alla torrvaror noga i en bunke.

Skala och riv morötterna. Hacka chokladen grovt.

Rör eller vispa samman farin och rumsvarmt smör tills det är luftigt. Tillsätt äggen ett och ett och vispa tills du har en luftig smet. Rör ner apelsinmarmeladen. Blanda ner torrvarorna i smeten och avsluta med den hackade chokladen. Rör nu ner morötterna och blanda om.

Bred ut smeten i botten av långpannan. Sätt in i mitten av ugnen och sänk värmen till 180 grader.

Grädda i cirka 35 grader. Kontrollera med en sticka om kakan är genombakade i mitten. Grädda annars ytterligare några minuter.

Låt kakan svalna helt i formen.

Tvätta citronen och finriv/ raspa skalet fint. Blanda med pressad saft och rör sedan samman med resten av ingredienserna i glasyren. När glasyren är jämn, bred ut den över hela kakan och skär den sedan i bitar. Dekorera gärna med riven eller hyvlad morot precis till serveringen.


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt


Rapportera olämplig kommentar

Kommentar av E
1 maj 2012

Tack för en jättetrevlig sida!

Ursäkta men saknas det inte något i receptet? På bilden ser det ut som det finns glasyr på kakan (inte bara hyvlad morot). Vart hittar jag instruktionerna och ingredienserna för glasyren?

Jag undrar också hur stor långpannan ska vara? (Lika stor som ugnen eller en mindre form?)

Tips från LitteraturMagazinet: "Avig Maria" är Mia Skäringers andra egna bok med ett urval av självutlämnande krönikor och blogginlägg.


Buffé

Planera sommarens buffé

Buffé är en avslappnad bjudform som ger mycket valfrihet. Säsong för sparris - vi bjuder på buffévarianter som sparris med parmesan eller parmaskinka!

Du nalkas ljuva sommar, med studentfester, skolavslutning och bröllop. Vem vill stå mer än nödvändigt vid spisen då? Enkla tillbehör som färskost, marinerade vita bönor eller ajvarröra kan stå färdiga i förväg, liksom ostpaj.

På buffén kan alla hitta något att tycka om. Klassiker som potatissallad och inkokt lax går alltid hem. Komplettera med focaccia och goda ostar - festen är i land!

 buffemat.se

Söndagsstek

Egen rostbiff

Skippa färdigköpt och laga från grunden. Egen rostbiff är lätt att lyckas med.

helgmenyn.se

Lasagne

Varm vego!

Håll värmen uppe med en varm, vegetarisk lasagne i kylan!

lasagne.nu


Kycklingrecept

Crêpes

Crêpes är en god och enkel rätt som går fint att variera. Här är ett smakrikt recept på crêpes med kyckling!

Lättlagat och gott - crêpes borde vi laga oftare! De läckra, fyllda pannkakorna är inte bara lätta att variera, de går dessutom fint att förbereda och ha färdiga i kylen. Perfekt att bara ta fram och gratinera , så slipper du stå i köket när gästerna kommer.

Prova ett gott recept på kycklingcrêpes i helgen! Vi lovar en godare helg!

 kycklingrecept.nu


Surdegsbröd

Havrebröd Hembakat bröd smakar alltid bäst. Med lite framförhållning blir surdegsbaket det absolut bästa!

Frukostbullar

Tekakor Något av det lyxigaste och godaste man kan börja dagen med! Mjölken gör kakorna mjuka. Servera med smör, ost och marmelad.
Prenumerera direkt! Gratis!

Koka Sylt

Rabarbersylt med kardemumma Hemkokt sylt smakar oftast långt bättre än köpesylt. Dessutom kan du lätt göra din egen favoritsylt och smaksätta den just som du vill ha den.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...