Morotskaka med citronglasyr

Ingredienser

  • 3 ägg
  • 3 dl socker
  • 4 dl vetemjöl
  • 3 1/2 dl rivna morötter
  • 2 dl hackad mandel
  • 2 dl matlagningsyoghurt
  • 1 msk rivet citronskal
  • 1½ tsk bakpulver

Glasyr

  • 75 g smör
  • 3/4 dl ljus sirap
  • 2 msk vetemjöl
  • ½ dl pressad citronsaft
  • hackad mandel eller mandelflarn

Gör så här

Sätt ugnen på 175°C. Smöra en långpanna.

Vispa ägg och socker pösigt. Skala och riv morötterna grovt. Rör ner morötter, citronskal, yoghurt och mandel.

Blanda bakpulver och vetemjöl i en bunke, rör ner blandningen i smeten.

Häll smeten i långpanna och grädda mitt i ugnen i 15-20 minuter. Ta ut kakan och bred över glasyren. Fortsätt gräddningen 5 minuter.

Glasyr

Smält fettet i en kastrull. Tillsätt sirap, vetemjöl och citronjuice. Koka upp under omrörning några minuter. Bred över den nästan färdiga kakan (se ovan) och grädda ytterligare några minuter.

Ta ut kakan, låt den svalna något och strössla över mandel. Skär den i rutor.


Kommentar av Rickard
12 oktober 2010

Det får till att vara en liten långpanna. Jag har en normalstor (lite mindre än en plåt) och det blev bara ett tunt lager som inte steg speciellt mycket. Jag gjorde en deubbelkaka, med lager av glasyr istället, men det är ju inte meningen...

Kommentar av anniealmen
21 mars 2008

Hej, Jag letar efter en historisk bakgrund till morotskakan, vet du något om detta? Glad påsk(;

Redaktionens kommentar
Nu har vi byggt en historasida. Kika här!


Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Lammrecept

Lyckas med lamm

Laga lamm till helgen! Prova lammkotletter med tomat och du har en rustik rätt med helgkänsla.

://www.lammrecept.se

Kycklingrecept

Dragon & bacon

Baconlindad kycklingfilé med ugnsbakad rotfrukter... prova ett recept som är lätt att lyckas med och smakar fantastiskt!

kycklingrecept.nu


Småkakor

Knapriga småkakor

Småkakor är stor bakkonst, och det ska vara bitar i! Chocolate chip cookies med med rostade kakaobönor blir perfekt!

Stora kakfat fyllda med små kakor får oss alltid fikasugna. Och allra godast blir det om kakan bjuder på knapriga chokladbitar, frön eller nötter som överraskning!
Vi tröttnar aldrig på chokladskorpor eller mandelskorpor till kaffet. Eller russinkakor, perfekta med sin mjuka smak, gärna ett recept med solrosfrön och russin i samma kaka.
Chokladbröd i all ära men chocolate chip cookies med rostade, krossade kakaobönor, cacao nibs, är minst lika gott! Och har man svårt att hålla sig till småkakorna kan brownies fyllda med mandel och romrussin aldrig vara fel. Massor med smak och mycket knaprigt i fyllningen!

 smakakor.se


Fisksoppa

Lyxig soppa för många. Flera sorters fisk och räkor förvandlar fisksoppan till en riktig festrätt!

Snabba scones

Grahamscones. Snabbaste vägen till nybakat stavas scones. Här med lite grövre mjöl och mycket smak!
Prenumerera direkt! Gratis!

Frukostbullar

Morotsbullar Saftiga frukostbullar med rivna morötter startar dagen på rätt sida.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...