Jag gjorde precis Apelsinkolan. Den såg fin ut i grytan, klarade kulprovet men när jag skulle hälla upp den så separerade sig smöret från resten av smeten.... Vad hände?
Postad av Anna Jarl
i Halmstad
, 11 oktober 2009
Kan du ha fått vatten i kolan, kanske? Har hänt mej en gång, var bara en droppe men det räckte tydligen för att den skulle skära sej helt...
Paj, sallad, soppa, smoothie. Vi äter gärna fem frukter om dagen, särskilt när de samsas i en fruktsallad!
Med frukt i desserten kan du äta gott och nyttigt på samma gång. En helt osötad fruktsmoothie med mandel kan du unna dig när som helst. Variera sylt och grädde till pannkakorna med att servera stekta äpplen med kanel och socker. Och vem tackar nej till en milkshake med banan och rik chokladsmak?
Squash brukar växa så det brakar i augusti. En god pudding till efterrätt eller lunch kanske?
Nu är säsongen för squash och den som provat att odla dessa snabbväxande jättefrukter vet att de finns i mängder av varianter och kan bli enorma.
När du ätit dej mätt på squashsoppa kan du prova att göra en variant med squash och svamp. Att fylla och ugnsbaka squash är en läcker rätt som passar många. Eller använd den istället för aubergin i en klassisk moussaka.
En enkel squashpudding passar både efterrätt eller som lättare kvällsrätt. Servera med frukt och lite vispad grädde!
Rabarbersylt med kardemumma
Hemkokt sylt smakar oftast långt bättre än köpesylt. Dessutom kan du lätt göra din egen favoritsylt och smaksätta den just som du vill ha den.
Under vinjetten Peppar och salt
samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter.
Webbplatserna når nu en miljonpublik med mer än 70-tusen unika besökare
i veckan.
Misslyckad kola?
Hej!
Jag gjorde precis Apelsinkolan. Den såg fin ut i grytan, klarade kulprovet men när jag skulle hälla upp den så separerade sig smöret från resten av smeten.... Vad hände?
Postad av Anna Jarl i Halmstad , 11 oktober 2009